کمپرسور اویل فری oil Free 

 


کمپرسورهای اویل فری یکی از کمپرسورهای اسکرو می باشد. این نوع کمپرسورها عمل فشرده سازی هوا را بدون دخالت روغن انجام داده و در واحد هواسازهای آن ها هیچ روغنی دخالت ندارد. کمپرسورهای فری اویل بیشتر در صنایع حساسی نظیر صنایع نظامی، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع داروسازی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.


نقش روغن در کمپرسورهای اویل فری 
هنگامی که صحبت از کمپرسورهای اویل فری است باید بدانید که روغن در واحدهای هواسازی این دستگاه هیچ نقشی را ایفا نمی کند ولی در ادوات این دستگاه نظیر چرخ دنده ها و برینگ ها برای روانکاری از روغن استفاده می کنند.


نحوه کار کمپرسور اویل فری 


هوایی که یک مرتبه از فیلتر هواکش عبور نموده و بعد از جداسازی روغن و گرد و غبار، آماده وارد شدن به مجرای مکشی می گردد.


مرحله اول
در ابتدا کمپرسورها هوا را به وسیله دریچه های ورودی به سیستم خود وارد می نماید. این هوا ابتدا می بایست از فیلترهای مخصوص عبور نموده تا از خالص بودن و سلامت آن اطمینان حاصل شود. این دستگاه تنها در صورتی قادر است دریچه های ورودی را همچنان باز نگه دارد که در حال کارکرد نباشد. زمانی که این دستگاه شروع به فشرده سازی هوا نماید، دریچه های هوا بسته می گردند.


مرحله دوم
در دومین مرحله هوای وارد شده به درون بخش اول فشرده کننده ارسال می شود. در این بخش هوا فشرده می گردد. فشرده سازی هوا در کنار عدم وجود مایعی جهت خنک کردن دستگاه باعث می گردد دمای هوای فشرده به صورت چشمگیری بالا رود.


مرحله سوم
در این مرحله هوایی که به علت فشرده شدن گرمای زیادی پیدا کرده به خنک کننده وارد می شود. این خنک کننده باعث پایین آوردن دمای هوا خواهد شد. معمولا هوای با درجه بالا بخشی از اکسیژن خود را از دست داده و با سرد شدن مجدد به حالت اولیه خود باز می گردند.
نکته حایز اهمیت در این بخش این است که با سرد گشتن هوا امکان دارد بخار و رطوبت در هوا ایجاد شود. سیستم خنک کننده اولیه شامل فیلترهایی است که باعث جدا شدن رطوبت از هوا می گردد و با این کار سبب می شود به بخش های دیگر کمپرسور آسیبی وارد نشود.
در برخی دستگاه ها که به تولید فشار کمی نیاز ندارند همین هوا تحت عنوان خروجی به کار برده می شود ولی در دیگر مدل ها هوا جهت فشرده سازی ثانویه ارسال می شوند.


مرحله چهارم
در مرحله بعدی هوای خنک شده مجدد وارد کمپرسور می گردد تا تحت فشار قرار گیرد. سپس با توجه به خنکی هوا، بر روی آن فشار بیشتری وارد می شود ولی دما تا حدود 50 درجه افزایش می یابد.


مرحله پنجم
در مرحله پنجم و آخرین مرحله در کمپرسورهای اویل فری فشرده سازی هوا شناخته می گردد. هوای فشرده گشته با حرارت بالا وارد خنک کننده دوم گشته تا مجدد سرد شود. این هوا بعد از سرد شدن به مخزن ذخیره کمپرسور وارد شده و یا به شکل مستقیم به کار برده می شود.


قیمت کمپرسور اویل فری 


کمپرسورهای اویل فری دارای قدرت های مختلفی هستند و کارکردهای متفاوتی دارند به همین دلیل قیمت ثابتی را نمی توان برای این محصول در نظر گرفت. این دستگاه دارای اجزای مختلفی است که کیفیت این قطعات و برند آن تاثیر مستقیمی بر روی قیمت کمپرسور اویل فری می گذارد.


انواع کمپرسور اویل فری 


کمپرسورهای اویل فری به صورت معمولی به سه دسته زیر تقسیم می شود:
کمپرسور اویل فری اسکرو
کمپرسور اویل فری پیچ روتاری
کمپرسور اویل فری برگشتی
کمپرسور اویل فری برگشتی
کمپرسورهای برگشتی از جابجایی مثبت استفاده می نماید که سبب به وجود آمدن فشار هوا توسط دو طرف، تخلیه و یا مکش می گردد. جابجایی مثبت جهت فشرده سازی مقدار کمی هوا در فشار زیاد مناسب بوده و می تواند سریع گرما و حرارت را از هوای فشرده شده جدا نمود.
این کمپرسور در مقایسه با دیگر کمپرسورها توان خروجی کم تری دارد ولی قادر است به فشارهای بالایی دست پیدا کند. معمولا این کمپرسورها به جای روغن از حلقه پیستون با جنس پیستون استفاده نماید. حلقه تفلون بدین معناست که به روانکاری جهت سیلندرها، حلقه ها و پیستون ها نیازی وجود نخواهد داشت زیرا همین ماده، سبب کاهش سایش می گردد. جهت بهبود عملکرد این دستگاه از قطعات آلومینیوم می توان به جای چدن استفاده نمود.


کمپرسور اویل فری اسکرول
تکنولوژی اسکرول شامل یک سیستم فشرده سازی هوا می باشد که شامل یک مارپیچ ساده و یک مارپیچ متحرک بوده که با یکدیگر کار می نمایند تا هوا را جهت فشرده سازی به درون محفظه برسانند. با قرار گرفتن این هوای فشرده درون مارپیچ فشرده گشته و سپس به مرکز کمپرسور جهت فشرده سازی هدایت می شود.
از جمله بزرگ ترین مزیت این دستگاه این است که هیچ سایش و اصطکاکی در این سیستم وجود نخواهد داشت زیرا مارپیچ ها به هیچ عنوان با یکدیگر در تماس نیستند. در موارد بسیاری، این کمپرسورها با صدایی متفاوت از کمپرسورهای دیگر به صورت نرم کار می نمایند. برخی از مدل ها امکان دارد به روان کننده نیاز داشته باشند ولی مدل های رایج بسیاری با طراحی بدون روغن کار می نمایند.


کمپرسور اویل فری پیچ روتاری
این کمپرسور نیز از جابجایی استفاده می نماید و به وسیله یک سیستم فشرده سازی که هوا را از پیچ های وصل کننده در هوا جاری کرده و سپس در یک منطقه کوچک آن را فشرده می کنند، اجرا نماید.


کاربرد کمپرسور اویل فری 


وجود روغن در کمپرسورهای معمولی به عنوان خنک کننده و روان کننده ضروری می باشد. ولی با نصب هر فیلتری باز هم قسمتی از روغن به هوای تولید شده به وسیله کمپرسور وارد می شود. به همین علت است که وجود روغن به طور کلی از کمپرسورها حذف گشته تا کمپرسور بدون روغن جهت کاربردهای مهم به کار برده می شود.
استفاده از هوای فشرده بدون آلودگی در صنایع پزشکی و غذایی بسیار مهم می باشد. به طور نمونه در هندپیش ها و یونیت های دندان پزشکی از این هوای فشرده استفاده می شود و این هوا به صورت مستقیم به دهان بیمار وارد می گردد. از جمله دیگر کاربردهای کمپرسورهای اویل فری عبارت است از:
صنایع رنگ
صنایع مواد غذایی
صنایع ابزار دقیق
صنایع دندانسازی
صنایع دندانپزشکی
صنایع تولید کاغذ
صنایع داروسازی